استان جیانگ سو چین

استان جیانگ‌سو کشور چین

مساحت

102600km2

جمعیت

80,400,000

مرکز استان

نان جینگ

استان‌های مجاور

ژیان، شانگهای

اطلاعات کلی استان

جیانگ سو یک استان ساحلی شرقی – مرکزی جمهوری چین است. این استان با سرمایه خود در نانجینگ یکی از استان‌های پیشرو در امور مالی، آموزش، فناوری و گردشگری است. جیانگ سو سومین استان کوچک، اما پنجمین پرجمعیت‌ترین و متراکم‌ترین جمعیت از 23 استان جمهوری خلق چین است. 

جیانگ سو پس از گوانگ دونگ بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی استان‌های چین و دومین تولید ناخالص داخلی استان‌های چین را دارد. جیانگ سو با شاندونگ، ژجیانگ و شانگهای همسایه است. جیانگ سو یک خط ساحلی بیش از 1000 کیلومتر در امتداد دریای زرد دارد و رودخانه یانگ تسه از قسمت جنوبی استان عبور می‌کند.

موقعیت جغرافیایی

جیانگ سو مسطح است، دشت‌ها 68 درصد از کل مساحت استان و آب 18 درصد دیگر را پوشش می‌دهد. بیشتر استان بیش از 50 متر از سطح دریا قرار دارد. جیانگ سو همچنین دارای یک سیستم آبیاری پیشرفته است که باعث شد به‌عنوان سرزمین آب شناخته شده باشد. شهر جنوبی سوژو به‌خاطر وجود کانال‌های فراوان، لقب “ونیز شرق” را داراست. کانال بزرگ چین از شمال به جنوب از طریق جیانگ سو عبور می‌کند و از همه سیستم‌های رودخانه شرقی – غربی عبور می‌کند. جیانگ سو همچنین با دریای زرد هم‌مرز است. رودخانه یانگ تسه، طولانی‌ترین رودخانه چین، استان را عبور می‌دهد در جنوب و به دریای چین شرقی می‌رسد که منطقه را به دو قسمت تقسیم می‌کند: شهری‌، جنوب مرفه‌ و فقیر، شمال روستایی، و این دو قسمت دارای یک تقسیم‌بندی متشنج است.

آب‌وهوا

استان جیانگ سو در کمربند انتقالی آب‌وهوایی بین مناطق گرم و معتدل و نیمه‌گرمسیری، با آب‌وهوای بارانی موسمی و مرطوب واقع شده است. در سراسر منطقه، هوا معتدل است، با بارندگی فراوان و تغییرات فصلی متمایز.

وضعیت اقتصادی

از زمان سلسله‌های سوئی و تانگ، جیانگ سو یک مرکز ملی اقتصادی و تجاری بوده است که بخشی از آن به دلیل ساخت کانال بزرگ بوده است. شهرهایی مانند نانجینگ، سوژو، ووکسی، چانگ ژو و شانگهای همگی قطب اصلی اقتصاد چین هستند. از زمان آغاز اصلاحات اقتصادی در سال 1990 ، جیانگ سو به کانونی برای توسعه اقتصادی تبدیل شده است. این استان به طور گسترده‌ای به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین استان‌های چین شناخته می‌شود.

جیانگ سو میزبان بسیاری از صادرکنندگان برجسته تجهیزات الکترونیکی، شیمیایی و منسوجات در جهان است. همچنین بزرگ‌ترین دریافت‌کننده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین بوده است. تولید ناخالص داخلی در سال 2018 بیش از 1.39 تریلیون دلار بود که پنجمین و بالاترین میزان تولید است زیرمجموعه‌های کشور است.

گردشگری

استان جیانگ سو شامل نقاط دیدنی مختلف از دیوارها و مقبره‌های سلسله مینگ و رودخانه قدرتمند یانگ تسه است. عجایب مهندسی باستان چین در جهان بزرگ در کانال بزرگ؛ میراث جهانی باغ‌های کلاسیک چینی سوژو، معبد معروف کنفوسیوس و آرامگاه سان یات سن در نانجینگ و بهترین مکان برای دیدن روستاهای آب زنده منحصربه‌فرد دلتای رود یانگ تسه است. بسیاری از گنجینه‌های پنهان جیانگ سو شامل جنگجویان سرخ‌پوشان ژوژو است. این استان، محل اقامت سابق نویسنده برنده جایزه نوبل آمریکایی، پرل باک و گونه‌های پرندگان و حیوانات در معرض خطر انقراض است.

دانشگاه‌های واقع در استان جیانگ سو

دانشگاه نانجینگ

نانجینگ

دانشگاه جیانگ سو

جیانگ سو

دانشگاه علم و فناوری

جیانگ سو

دانشگاه هوافضا

نانجینگ

موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی را ارائه می‌کند.

تحصیل درچین ۰۲۱۸۸۰۶۰۶۰۱
آموزش زبان‌چینی ۰۲۱۶۶۱۲۳۰۸۶