استان گوانگ دونگ

استان گوانگ دونگ

استان گوانگ دونگ کشور چین

مساحت

179,800 km

جمعیت

113,460,000

مرکز استان

گوانگ ژو

استان‌های مجاور

اطلاعات کلی استان

گوانگ دونگ استان ساحلی در جنوب چین در ساحل شمالی دریای جنوب چین است. مرکز استان گوانگژو است. گوانگ دونگ با جمعیتی بالغ‌بر 113.46 میلیون نفر در مساحت تقریبی 179، 800 کیلومترمربع پرجمعیت‌ترین استان چین و پانزدهمین کشور از نظر مساحت است.

تاریخ

گوانگ دونگ دارای منابع انسانی غنی است. تمدن لینگ نان، تمدنی تاریخی است که از نزدیک با فرهنگ چین در ارتباط است. مانند شاهد خرد مردم لینگ نان – موزه آرامگاه هان نانیو پادشاه غربی؛ غذاهای محلی مشخص – آشپزی کانتون؛ استاد نسل منطقه هنرهای رزمی لینگ نان – تالار یادبود آویزان وانگ فی؛ نماینده معماری لینگ نان – معبد خانواده چن؛ یک گروه معبد با سیستم گرد، ساختار دقیق، ویژگی‌های محلی قوی – معبد اجداد فوشان؛ چهارباغ معروف در گوانگ دونگ – باغ کینگ‌های، باغ لیانگ، باغ یو یین و باغ که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری گوانگ دونگ هستند.

آب‌وهوا

استان گوانگ دونگ دارای آب‌وهوای مرطوب نیمه‌گرمسیری تا گرمسیری است که با دمای بالا و بارندگی فراوان همراه است. تابستان‌های طولانی، گرم، مرطوب و زمستان‌های کوتاه، معتدل و خشک دارد. آب‌وهوای این استان به طور معمول گرم و شرجی است.

جمعیت

استان گوانگ دونگ با عبور از هنان و شاندونگ به پرجمعیت‌ترین استان چین در ژانویه 2005 تبدیل شد و 79.1 میلیون نفر از ساکنان دائمی و 31 میلیون مهاجر را که حداقل شش ماه از سال در این استان زندگی می‌کردند، ثبت کرد. این امر آن را به پرجمعیت‌ترین تقسیم‌بندی اداری سطح اول هر کشور خارج از جنوب آسیا تبدیل می‌کند، زیرا جمعیت آن فقط از جمعیت ایالت‌های هند، بیهار، ماهاراشترا و اوتار پرادش بیشتر است.

افزایش جمعیت آن از زمان سرشماری نسبتاً ناچیز بوده است، این استان در سال 2015 تعداد 108 میلیون و 500 هزار نفر را به ثبت رسانده است. بیشتر استان تاریخی گوانگ دونگ توسط جمهوری خلق چین اداره می‌شود. جزیره پراتاس در دریای چین جنوبی بخشی از منطقه سیجین، کیاسیونگ، تایوان (ROC) است. این جزیره پیش از جنگ داخلی چین بخشی از استان گوانگ دونگ بود.

وضعیت اقتصادی

اقتصاد این کشور بزرگ‌تر از هر استان دیگر کشور و چهارمین اقتصاد بزرگ استانی در جهان با تولید ناخالص داخلی 1.66 تریلیون دلار است. منطقه اقتصادی دلتا رود مروارید، یک مگاپلاس چینی، مرکزی برای فن آوری بالا، تولید و تجارت خارجی است.

در این منطقه دو شهر از چهار شهر برتر چین و دو شهر برتر سطح چین در تولید ناخالص داخلی واقع شده‌اند. گوانگژو، مرکز استان و شن ژن، اولین منطقه ویژه اقتصادی در این کشور است. این دو از پرجمعیت‌ترین و مهم‌ترین شهرهای چین هستند و اکنون به دو شهر بزرگ و پرجمعیت جهان تبدیل شده‌اند.

گوانگ دونگ دارای اقتصادی بسیار متنوع است. از سال 1989 ، گوانگ دونگ با داشتن جیانگ سو و شان دونگ در رده‌های دوم و سوم، در ردیف کل تولید ناخالص داخلی در میان تمام بخش‌های سطح استان قرار دارد. از سال 2018 ، تولید ناخالص داخلی گوانگ دونگ به 1.47 تریلیون دلار آمریکا رسید که بیش از اسپانیا با تولید ناخالص داخلی 1.43 تریلیون دلار آمریکا، سیزدهمین بزرگ‌ترین در جهان است. این استان تقریباً 12 درصد از کل تولید اقتصادی سرزمین اصلی چین را در اختیار دارد و محل تولید و دفاتر مجموعه گسترده‌ای از شرکت‌های چینی و خارجی است. گوانگ دونگ از هم‌جواری با مرکز مالی هنگ کنگ که از جنوب مرز است، بهره‌مند شده است. گوانگدونگ همچنین میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه واردات و صادرات در چین، نمایشگاه کانتون است که در مرکز استان گوانگژو برگزار می‌شود.

گردشگری

علاوه بر جشنواره‌ها یا فعالیت‌های سنتی چینی مانند جشنواره بهار و جشنواره فانوس، این استان فعالیت‌های مشخصی دارد.سفر با رودخانه مروارید یکی از ضروریات بازدیدکنندگان گوانگجو است که مناظر زیبایی را در امتداد سومین رودخانه طولانی کشور فراهم می‌کند. نمایشگاه کانتون، هر آوریل، 15 تا 30 و 15 تا 30 اکتبر، تعداد زیادی از تجار را به خود جلب می‌کند. دفعه بعدی، ممکن است کسانی که در آن شرکت می‌کنند، گشتی در شهر یا اطراف آن بزنند تا زیبایی واقعی آن را کشف کنند.

جشنواره بین‌المللی غذای گوانگژو که هرساله در ماه اکتبر یا نوامبر برگزار می‌شود، یک جشنواره توریستی معروف است که عمدتاً در مورد غذا، سرگرمی، تجارت و گردشگری است.

جشنواره بادبادک‌های یانگ جیانگ که در جشنواره چونگ یانگ برگزار می‌شود (نهمین روز از ماه نهم ماه قمری چین) هرساله علاقه‌مندان به بادبادک‌ها را از داخل و خارج از کشور جذب می‌کند. بادبادک یانگ جیانگ، با 1400 سال سابقه، از لحاظ ظاهری جذاب، از نظر ساختار دقیق و از لحاظ بیان واضح است. همچنین نماینده بادبادک‌های جنوبی چین بوده است.

همچنین بسیاری از فعالیت‌های محلی دیگر مانند جشنواره هنر گردشگری چین و کارناوال گوانگ دونگ، جشنواره بین‌المللی فرهنگی گردشگری و غیره وجود دارد.

موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی را ارائه می‌کند.

تحصیل درچین ۰۲۱۸۸۰۶۰۶۰۱
آموزش زبان‌چینی ۰۲۱۶۶۱۲۳۰۸۶