غذاهای کشور چین

چین خرداد 30, 1397 آبان 13, 1397


غذا‌های کشور چین شامل چه چیزی می باشد :

غذا‌های کشور چین و نحوه آماده سازی آن تحت تاثیر دو فلسفه عمده است: کنفسیوس گرایی و تائوئیسم. یکی از استانداردها توسط کنفوسیوس این بود که غذا باید قبل از سرو شدن به قطعات کوچک بریده شود. افرادی که از فلسفه تائوئیسم در غذا پیروی می‌کنند، به غذاهای توجه دارند که سلامتی و طول عمر را افزایش می‌دهند و توانایی‌های شفا دارد.

غذاهای چینی متنوع هستند. هر منطقه غذاهای مخصوص به خود را دارد. سبک‌های آشپزی، مواد تشکیل دهنده، طعم دهنده‌ها همگی از منطقه به منطقه دیگر متفاوت هستند. مهمترین غذاهای منطقه‌ای در چین در مناطق  آنهویی، کانتونی، فوجیان، خنان، جیانگ سو، شاندونگ ، سچوان و ججیانگ است.

یک وعده غذایی معمولی چینی شامل کربوهیدرات و نشاسته مانند رشته فرنگی، برنج یا نان، سیب زمینی سرخ کرده و یا سبزیجات، ماهی و گوشت، قارچ، آب شاه بلوط ، بامبو و توفو است . در شمال چین، موادغذایی متشکل از گندم مانند رشته فرنگی و نان محبوب است ولی در جنوب چین بیشتر برنج را می‌پسندند. برنج‌های کوتاه قد و چسبناک در جنوب چین بسیار پرطرفدار هستند.

در هر یک از غذاهای کشور چین تلاش شده بین سه جنبه مزه، ظاهر و عطر تعادل برقرار شود. چینی‌ها توجه زیادی به زیبایی غذا دارند و زیبایی را  با رنگ‌های متنوع در غذا ایجاد می کنند. سس‌ها و ادویه‌ها مانند سس ماهی، پودر ۵ ادویه ، سس صدف، سس سویا، سرکه، سیر ، زنجبیل تازه و … برای عطر و مزه دادن به غذا استفاده می‌شود.

در غذا‌های کشور چین و ژاپنی از Umami استفاده می‌کنند و از آن به “طعم خوش و دلپذیر” یاد می‌کنند. این طعم در بسیاری از دستور غذاهای چینی به کار می‌رود.

 

نحوه صحیح خوردن غذا های کشور چین :

غذا‌های کشور چین را با چاپستیک می‌خورند. این قانون را در تمام خانوارهای چینی رایج است. سالها پیش، استفاده از چنگال و چاقو را نماد خشونت می‌پنداشتند و در مقابل چاپستیک‌ها را نماد مهر و محبت.

هندی کردن دستور غذاهای چینی !!!

هندی شدن دستور غذاهای چینی از جایی آغاز شد که تعدادی چینی در شهر کلکته بیش از ۱۰۰ سال زندگی کردند. در این زمان سس‌ها و ادویه‌های چینی و حتی تکنیک پخت غذا توسط چینی‌ها مانند بخارپز کردن و سرخ کردن هم زمان با هم زدن وارد غذاهای هندی شد. بسیاری از فروشندگان غذای خیابانی شروع به سرو این نوع غذاها کردند، که امروزه به هاکا (Hakka) معروف است. از این غذاها می توان به مانچوئیان، چاپسویی امریکایی ترش و شیرین، چومین و … . این غذاها ظاهر مشابه غذاهای چینی دارن اما طعمشان به دلیل ترکیب با غذاهای هندی، متفاوت است.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر