شهر پکن چین beijing

10 Underrated Beijing Attractions - شهر پکن چین beijing

مساحت

۱۶۰۰۰ کیلومتر مربع

وب سایت

www.ebeijing.gov.cn

جمعیت

۲۱۰۰۰۰۰۰

شهر پکن چین پایتخت کشور چین یکی از چهار ناحیه خود مختار استان چین ، شهری است که در آن فرهنگ قدیم و زندگی مدرن بخوبی یکپارچه شده است. هر ساله ده ها میلیون بازدید کننده و توریست هم داخلی و هم خارجی را به خود جذب می کند تا از فرهنگ غنی و مناظر شگفت انگیز آن لذت ببرند . پکن با تاریخ طولانی خود میراث فرهنگی نادری را با خود به ارمغان می آورد . دیوار بزرگ چین یکی از شگفتی های دنیا و تنها معماری ساخته شده به دست بشر که از ماه دیده می شود در میان کوه ها و دره ها به طول صثد ها کیلومتر در منطقه پکن به چشم می خورد . پکن یکی از شلوغ ترین شهر های جهان است پکن پس از شانگهای دومین شهر پر جمعیت چین است . پکن حدود سه هزار سال سابقه تاریخی دارد و در بیشتر دوره های چین پایتخت سیاسی کشور بوده است . به همین دلیل آثار تاریخی زیادی در شهر وجود دارد .

beijing innovative city 500x409 - شهر پکن چین beijing

درباره شهر پکن چین beijing

پکن یا beijing ،پایتخت جمهوری خلق چین، سومین شهر پرجمعیت جهان است. این شهر، واقع در شمال چین، به عنوان یک شهرداری تحت مدیریت مستقیم دولت مرکزی با ۱۶ منطقه شهری، حومه و روستایی اداره می شود. شهرداری پکن ، استان هوبئی، به استثنای شهرداری تیانجین در جنوب شرقی را پوشش می دهد که با هم به دو بخش منطقه وابسته Jingjinji و منطقه سرمایه ملی چین تقسیم می شوند.

شهر پکن چین یکی از مراکز مهم سیاسی و اقتصادی و کسب و کار، مالی، آموزش، فرهنگ، نوآوری و فن آوری، معماری، زبان و دیپلماسی است. پکن دومین شهر بزرگ پس از شانگهای از لحاظ ، جمعیت شهری و مرکز سیاسی بودن، فرهنگی و آموزشی در کشور چین است. این شهر مقر اکثر بزرگترین شرکت های دولتی چین است و بزرگترین شهر در جهان است که ۵۰۰ شرکت بین المللی دارد. این شهر مهم همچنین مرکز اصلی بزرگراه ها، راه آهن و شبکه های ریلی با سرعت بالا است. فرودگاه بین المللی پکن در سال ۲۰۱۰ دومین فرودگاه در جهان از نظر ترافیک مسافری بوده است و از سال ۲۰۱۶، شبکه متروی آن عنوان شلوغ ترین و طولانی ترین در جهان را به خود گرفت.

قدیمیترین شهر جهان پکن

شهر پکن چین، با ترکیبی از معماری مدرن و سنتی، یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است و یک تاریخ غنی از سه هزار سال پیش دارد. به عنوان آخرین پایتخت از چهار پایتخت بزرگ باستانی چین، پکن در طول هشت قرن گذشته، مرکز سیاسی این کشور بوده است و بزرگترین شهر جهان در دو هزار سال قبل بوده است. Encyclopædia Britannica نوشته است که تنها چند شهر در جهان هستند که برای مدت زمان طولانی مرکز سیاسی و مرکز فرهنگی یک منطقه بزرگ به اندازه چین بوده اند. با داشتن کوه های درون مرزی در اطراف شهر از سه سمت و دیوارهای قدیمی در بیرونی شهر، پکن به لحاظ استراتژیک به عنوان محل مناسبی برای امپراتوری ساخته شده است. این شهر به خاطر کاخ های پرشکوه، معابد، پارک ها، باغ ها، مقبره ها، دیوارها و دروازه ها بسیار مشهور است. این شهر دارای ۷ مکان تاریخی است که توسط یونسکو UNESCO به ثبت رسیده است ، این فت مکان عبارتند از : شهر ممنوعه، معبد بهشت، کاخ تابستانی، قبر های مینگ، ژوکوودین و بخش های دیوار بزرگ و کانال بزرگ که مکان های محبوب برای گردشگری است. Siheyuans  (یک siheyuan نوع تاریخی اقامت است که معمولا در سراسر چین یافت می شود، و بیشتر در روستاهای پکن و Shanxi مشهور است)، سبک زندگی سنتی شهر و hutongs (هوتونگ نوعی خیابان یا کوچه باریک است که معمولا با شهرهای شمالی چینی مرتبط است، به ویژه با پکن)، کوچه های باریک بین siheyuans، جاذبه های توریستی عمده هستند و در شهر پکن رایج هستند.

ریشه لغتی شهر پکن چین

در طول ۳۰۰۰ سال گذشته، شهر پکن نامهای متعددی به خود گرفته است. نام پکن، یعنی “پایتخت شمالی” (از حروف چینی 北 برای شمال و 京 برای پایتخت) در سال ۱۴۰۳ در زمان سلسله مینگ برای تشخیص شهر از نانجینگ (“پایتخت جنوبی”) بر روی شهر اعمال شد. املای انگلیسی بر اساس پینیین دو کاراکتر است که در استاندارد ماندارین تلفظ می شوند. در انگلیسی قدیم این شهر ، Peking پکینگ نام داشت. اگر چه پکن دیگر نام مشترک این شهر نیست، برخی از مکانها و امکانات قدیمی شهر مانند فرودگاه بین المللی پایتخت پکن، با کد IATA و دانشگاه پکن در حال استفاده از اسامی سابق هستند.

مخفف شهر پکن، کاراکتر چینی 京 است، که در پلاک خودروها در شهر قرار دارد. اختصار رسمی لاتین برای پکن “BJ” است.

تاریخ شهر پکن چین

تاریخ اولیه

اولین بقایای سکونت انسان در شهر پکن چین در غارهای اژدهای بون هیل در نزدیکی روستای ژووکودین در ناحیه فانگشان، جایی که مرد پکنی زندگی می کرد، یافت شد. فسیل های پیدا شده Homo erectus از غارها به ۲۳۰،۰۰۰ تا ۲۵۰،۰۰۰ سال پیش می رسد. Homo sapiens پالئولیتی نیز اخیرا در حدود ۲۷۰۰۰ سال پیش زندگی می کرد. باستان شناسان شهرک های نوسنگی را در سراسر شهر پیدا کرده اند، از جمله در Wangfujing، واقع در مرکز شهر پکن.

220px Sinathropus pekinensis - شهر پکن چین beijing

اولین شهر دیواری در پکن Jicheng، پایتخت ایالت جی بود و در سال ۱۰۴۵ پیش از میلاد ساخته شد. در پکن مدرن، Jicheng در اطراف منطقه Guang’anmen کنونی در جنوب منطقه Xicheng واقع شده است. این منطقه مسکونی بعدها توسط دولت یان فتح شد و پایتخت آن شد.

امپراتوری اولیه شهر پکن چین

پس از اولین امپراتور چین متحد، Jicheng تبدیل به یک سرزمین اصلی برای منطقه شد. در دوران سه امپراطوری، توسط Gongsun Zan و Yuan Shao قبل از سقوط به پادشاهی Cao Cao’s Wei واگذار شد. جین غربی قرن سوم میلادی، جین، این شهر را تخریب کرد و محل فرماندهی خود را در مجاورت Zhuozhou قرار داد.

در طول دوره شانزده پادشاهی که شمال چین توسط Wu Hu وو هو فتح شد و تقسیم شد، جیچنگ به طور خلاصه Xianbei شیانبی پایتخت پادشاه سابق یان بود.

پس از اینکه چین در دوران سلسله سوئی دوباره متحد شد، Jicheng، همچنین به عنوان Zhuojun شناخته شده، به انتهای شمالی دیوار بزرگ چین تبدیل شد. تحت سلسله تانگ، Jicheng مانند Youzhou، به عنوان مرکز مرزی ارتش به کار گرفته شد.

در جریان شورش An-Shi و دوباره در میان آشوب های تانگ Tang، فرماندهان محلی خود سلسله های کوتاه مدت یان خود را تاسیس کردند و به نام شهر یانجینگ یا “یان پایتخت” معرفی کردند.

همچنین در سلسله تانگ، نام شهر Jicheng توسط Jizhou یا Yanjing جایگزین شد. در سال ۹۳۸، پس از سقوط تانگ، تمام مرز شمالی به سلسله خیتان لیائو انتقال داد شد که از شهر نانجینگ یا “پایتخت جنوبی”، به عنوان یکی از چهار پایتخت ثانویه برای تکمیل Shangjing استفاده شد. برخی از قدیمی ترین سازه های باقی مانده در پکن به دوره Liao، از جمله تپه های Tianning می رسد.

لیائو در سال ۱۱۲۲ سلسله Jurchen Jin را از دست داد و شهر را به سلسله Song تبدیل کرد و سپس آن را در ۱۱۲۵ در فتح سرزمین های شمالی دوباره به دست آورد. این شهر در سال ۱۲۱۳ توسط ارتش مغولستان مهاجم چنگیز خان محاصره شد و دو سال بعد سقوط کرد. بعد از دو نسل، Kublai خان دستور ساخت Dadu (و یا Daidu به مغولی) را داد و پایتخت جدید سلسله یوان را به شمال شرقی انتقال داد. ساخت و ساز از ۱۲۶۴ تا ۱۲۹۳ آغاز شد، اما وضعیت شهر به طور مشخص در منطقه شمالی چین افزایش یافت. این شهر در نزدیکی پکن مدرن قرار دارد و از برج جاده Chang’an تا بخش شمالی مترو خط ۱۰ متصل شده است. باقی مانده آوار های یوان هنوز هم ایستاده و به عنوان Tucheng شناخته می شود.

سلسله مینگ پکن چین

در سال ۱۳۶۸، به زودی پس از اعلام دوران جدید هونگ وو Hongwu از سلسله مینگ، ژو یوانژانگ رهبر شورشیان، ارتشی به خنبلیق Khanbaliq فرستاد و آن را فتح کرد. از آنجاییکه یوان از در اشغال مغولستان رها شده بود Dadu به Beiping تغییر نام داد و برای تامین نیروهای نظامی در منطقه مورد استفاده قرار گرفت و تحت سیاستهای فئودالی هونگ ووی امپراتوری به Zhu Di زو دی، یکی از پسرانش که “شاهزاده یان” بود، داده شد.

شهر پکن در دوران جمهوری خلق چین

از اوایل دهه ۱۹۸۰، منطقه شهری پکن با اتمام حلقه جاده ای دوم در سال ۱۹۸۱ و همچنین افزودن سومین، چهارم، پنجم و ششمین حلقه های جاده ای، به شدت افزایش یافت. بر اساس یک گزارش روزنامه در سال ۲۰۰۵، اندازه تازه پکن تقریبا ۲/۵ برابر شده بود. Wangfujing و Xidan به منطقه خرید تبدیل شده است،در حالی که Zhongguancun به مرکز عمده الکترونیک در چین تبدیل شده است. در سال های اخیر، گسترش پکن نیز به برخی از مشکلات شهرنشینی، مانند ترافیک سنگین، کیفیت هوا ضعیف، از دست دادن همسایگی های تاریخی و هجوم قابل توجهی از کارگران مهاجر از مناطق روستایی کمتر توسعه یافته، رسیده است. شهر پکن همچنین محل بسیاری از وقایع مهم در تاریخ اخیر چین بوده است، عمدتا تظاهرات میدان تیانآنمن در سال ۱۹۸۹٫ این شهر همچنین میزبان رویدادهای بزرگ بین المللی، از جمله بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ و مسابقات جهانی ۲۰۱۵ در دو و میدانی بوده است و برای برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۲۲ برگزیده شد و اولین شهر برای برگزاری هر دو المپیک زمستانی و تابستانی بود.

موقعیت جغرافیایی شهر پکن چین

شهر پکن چین در گوشه شمالی دشت چین که تقریبا مثلتی است قرار دارد و با ناحیه خودگردان تیانجین tianjin و استان هبی مرز مشترک دارد . غرب و شمال غرب پکن با کو ها ارتفاع شده است و مرتفع ترین کوه آن کوه دانگ لینگ در غرب شهر واقع است و ۲۳۳۰ متر ارتفاع دارد . کانال بزرگ چین از این ناحیه شروع می شود و تا شهر هانگ ژو ادامه دارد.

کیفیت هوای شهر پکن چین

تحقیقات مشترک بین محققان آمریکایی و چینی در سال ۲۰۰۶ به این نتیجه رسیدند که بسیاری از آلودگی شهرها از شهرها و استان های اطراف به وجود می آید. به طور متوسط ۳۵-۶۰٪ ازن به منابع خارج از شهر تعلق دارد. به علت جریان غالب جنوب / جنوب شرقی در طول تابستان و کوه ها از شمال و شمال غربی ،استان شاندونگ و شهرداری تیانجین “تأثیر قابل توجهی بر کیفیت هوا در پکن” داشته اند.

در آماده سازی بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ و انجام مراحل تمیز کردن هواپیما ها و شهر، تقریبا ۱۷ میلیارد دلار هزینه صرف شد. پکن تعدادی از برنامه های بهبود هوا را در طول بازی ها اجرا کرد، از جمله توقف کار در تمام محل های ساخت و ساز، بستن بسیاری از کارخانه ها در پکن برای همیشه، تعطیلی شرکت های صنعتی در شهر های همسایه، بستن برخی از ایستگاه های گاز، کاهش کرایه های اتوبوس و مترو، باز کردن خطوط متروی جدید و ممنوعیت وسایل نقلیه با انتشار بسیار بالا گاز. این شهر بیشتر از ۳۸۰۰ اتوبوس با سوخت گاز طبیعی را که یکی از بزرگترین ناوگان در جهان است، دارد.

شهر های پکن چین

فهرست تقسیمات شهر در پکن

Changping 昌平
Huairou 怀柔
Miyun 密云
Liangxiang 良乡
Liulimiao 琉璃 庙
Tongzhou 通州
Yizhuang 亦庄
Tiantongyuan 天通苑
Beiyuan 北苑
Xiaotangshan 小汤山

فرهنگ شهر پکن

مردم بومی شهر پکن به گویش پکن سخن می گویند، که متعلق به بخش ماندارین زبان چینی است. این سخنرانی مبنی بر پوتونو هوی، استاندارد زبان گفتاری مورد استفاده در سرزمین اصلی چین و تایوان و یکی از چهار زبان رسمی سنگاپور است. مناطق روستایی شهرداری پکن دارای گویش های مشابه خود به استان های هوبئی است که شهرداری پکن را احاطه کرده است.

دانشگاه های شهر پکن چین

شهر beijing دانشگاه های زیادی دارد که برخی از دانشگاه های مهم آن را در زیر لیست میکنیم .
ESCP Europe Business School
مدرسه تجارت اروپا ESCP
BFSU Solbridge International School of Business
مدرسه تجارت بین المللی BSFU solbridge
Beijing Institute Of Technology
موسسه فناوری پکن
Renmin University
دانشگاه renmin
China University of Petroleum
دانشگاه نفت چین
University of Science and Technology Beijing
دانشگاه علم و صنعت پکن
Renmin University of China, School of International Studies
دانشکده مطالعات بین المللی دانشگاه Renmin، چین
Peking university
دانشگاه پکن
capital medical university
دانشگاه مرکزی پزشکی

beijing subway 500x409 - شهر پکن چین beijing

حمل و نقل عمومی
متروی پکن از ۱۸ خط تشکیل شده که دارای ۳۳۴ ایستگاه می باشد و پس از شانگهای بلند ترین خط متروی جهان است درازای خط مترو پکن ۵۵۴ کیلومتر است .
شهر پکن شش فرودگاه دارد که مهمترین و بزرگترین آن ها فرودگاه بین المللی پکن است که تقریبا تمامی پرواز های داخلی و خارجی آن از طریق این فرودگاه صورت می گیرد

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر