سلسله تانگ چین

چین تیر 17, 1397 تیر 1, 1398


سلسله تانگ چین

در مشاهده سابقه تاریخی کشور چین، سلسله تانگ چین جالب ترین دوره تاریخی در تاریخ چین می باشد. این سلسله در سال ۶۱۸ تأسیس شد و تا سال ۹۰۷ به پایان رسید، دولت تحت حکومت امپراتورهای تانگ تبدیل به کشور قدرتمند و موفق شد. به ویژه، در این دوره باشکوه، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و قدرت نظامی به سطح پیشرفته ای بی نظیر رسید.

 

استقرار سلسله تانگ

در پایان سلسله سوئی (۵۸۱ – ۶۱۸)، کل کشور به دلیل ظلم و ستم امپراتور یانگ به هرج و مرج افتاد؛ شورشیان از دهقانان همه جا بودند. حکم قهرمان امپراتور یانگ، افسر ارشد  Taiyuan-Li Yuan، که همچنین به عنوان Tangguo Gong شناخته می شود در)  ماه مه ۶۱۷ در ارتش Taiyuan به او داده شد. در ماه نوامبر همان سال، ارتش لی یوان در پایتخت شهر Chang’an که در حال حاضر با نام سی ان شناخته می شود یک پادشاه جدید، با نام یانگ تو، را در تخت سلطنت به عنوان امپراتور گونگ قرار دادند.

در همین حال، لی یوان دا Chengxiang را نخست وزیر و تانگ وانگ را (پادشاه تانگ) اعلام کرد. یوون  Huaji، لی یوان در سال ۶۱۸ پس از اینکه امپراتور یانگ توسط کاندیدای خود کشته شد، از این فرصت استفاده کرد و خود را امپراتور اعلام کرد و عنوان دولت را به تانگ و همچنین شهر چانگن را به عنوان پایتخت تغییر داد.

دوره عالی سلسله تانگ

اولین دوره با شکوه چین از سال ۶۲۷ تا ۶۴۹ بود، درست زمانی که سلسله تانگ درست شد و قدرت ملی آن از شرایط ضعیف قبلی بهبود یافت. تحت قدرت امپراتور حکیم تایزونگ لی شیمین، قدرت ملی و توسعه اجتماعی به رفاه بی نظیر رسید – اقتصاد و تجارت شکوفا شد، نظم اجتماعی پایدار و فساد دولتی از بین برده شد و مرزهای ملی حتی برای کشورهای خارجی باز بود.

2 پاسخ تا “سلسله تانگ چین”

  1. فرزاد لواسانی در مرداد 11, 1398 @ 10:35 ق.ظ

    سلام آیا کتابی درباره لی شیمین، وجود داره؟ منظورم زندگی نامه اش هست چون تعریفش رو زیاد شنیدم و بنظرم بعید هستش که تاریخ نویس های چینی کتابی نداشته باشند

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر