حقوق بشر در چین

چین, سایر خبرها, عمومی اردیبهشت 16, 1398 اردیبهشت 16, 1398


حقوق بشر ابتدایی ترین و اساسی ترین حقوق فردی هر شخص در یک جامعه می باشد که این حقوق برای تمامی افراد جامعه با هر زبانی و گویشی یا هر منطقه و هر رنگ پوستی می باشد.

پس از جنگ جهانی دوم اعضای سازمان ملل متحد بر آن شدند که برای جلوگیری از بروز جنگ و دفاع از حق تمامی مردم جهان و برخورداری از آزادی های خدادادی هر شخص پیمانی عقد کنند که حافظ حقوق مردم در برابر مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، مدنی و اجتماعی باشد.

حقوق بشر یک پیمان بین المللی می باشد که در تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاریس به تصویب رسیده است، همچنین ارگان هایی رسمی برای تضمین رعایت این حقوق در سطح بین المللی تشکیل شده است.

چین در سال ۲۰۰۴ خود را متعهد به حقوق بشر میداند و با وارد کردن یک متمم به قانون اساسی خود مبتنی بر اینکه دولت چین به حقوق بشر احترام و آنرا تضمین می کند آن را پذیرفته است.

چین به صورت رسمی کونوانسیون های سازمان ملل را تصویب نموده است. از دیدکاه دولت چین حقوق بشر برای رفاه و کیفیت زندگی مردم می باشد و بر حق آزادی مردم اولویت دارد.

تفاوت دیدگاه حقوق بشر بین کشورهای غربی و چین چیست؟

در غرب حقوق بشر در اولویت ،حفاظت فرد نسبت به سوء رفتار دولت می پردازد اما در چین با اسفاده از قوانین سختگیرانه تا حد زیادی باعث ایجاد نظم در جامعه به همراه بهبود وظعیت معیشتی مردم می شود . البته بسیاری از این قوانین مفید بوده و همین امر باعث پیشرفت چشمگیر چین در دهه های مختلف شده است.

مذاهب چین

جمهوری خلق چین با داشتن بیش از ۱٫۴۱۷ میلیارد سکنه پرجمعیت ترین کشور جهان و دومین کشور پهناور جهان می باشد.به طور تاریخی سه مکتب مهم این کشور کنفوسیوس گرایی ،بودایی و تائویی بوده است که هر یک تاثیر به سزایی در شکل گیری فرهنگ چین گذاشته اند.طبق تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ در ۶ استان صورت گرفته است بشتراز دوسوم کل افراد که خود را مذهبی می دانستند یعنی ۳۱ درصد کل افراد ،نمی توانستند مشخص کنند چه مذهبی دارند.آن ها معتقدر بودند که نیروهای و سنت ها ریشه عمیقی در فرهنگ سنتی چین داشتند.

طبق تحقیقاتی در که چین در سال ۲۰۰۷ صورت گرفته است میزان افراد بدون دین در چین ۴۶% برآورد شده است.

برخی از کشورها ،سازمان های مردمی و خبرگزاری ها از نقض حقوق بشر در چین خبر میدهند که البته هیچ کدام از آنها دارای سند نبوده اند.برخی از این انتقادها برای بازداشت بدون محاکه ،سقط جنین اجباری ،اعتراف گیری اجباری ،شکنجه ،محدودیت حقوق بنیادی فردی و صدور بی رویه مجازات اعدام می باشد که همچین که قبلا اشاره شد به دلیل عدم وجود سند ودلیل تمامی آن های رد شده اند.

تعدادی از فعالان سیاسی و اجتماعی چین از جمله فعالان جنبش دمکراسی خواه در این کشور و برخی از اعضای حزب کمونیست اطلاح در بخش های سیاسی و اجتماعی در این کشور را نیاز اساسی این کشور میدانند.البته دردهه ۱۹۷۰ به بعد محدودیت های اقتصادی و اجتماعی در چین کاهش چشمگیری داشته است اما آزادی های سیاسی همچنان دارای محدودیت هایی می باشد.قانون اساسی چین اعلام کرده است که آزادی بیان ،آزادی رسانه ،حق محاکمه منصفانه ،آزادی مذهبی ، حق رای عمومی و حق مالکیت از جمله حقوق اساسی مرم می باشد.البته دولت چین همراه مخالفانی که بطور آشکارا و مستمر به مخالفت از دولت چین یا حزب حاکم در چین می پردازند را سانسور کرده بطوری که کشور چین در از نظر آزادی رسانه ای در سال ۲۰۰۵ در رتبه ۱۵۹ در بین ۱۶۷ کشور قرار گرفته است.

مهاجران روستایی که به شهر می آیند معمولا خود را به عنوان شهروند درجه دو از نظر سیستم ثبت خانوار(که بر درستی به مزایای دولتی نظارت دارد) می یابند. از حقوق مالکیتی حمایت ضعیفی می شود و سیستم مالیاتی به ضرر شهروندان فقیرتر است با این حال از اوایل دهه ۲۰۰۰ برخی مالیات های روستایی کاهش یافته یا لغو شده و خدمات اجتماعی بیشتری برای روستانشینان برقرار شده است.

اختلاف طبقاتی در چین

در چند دهه ی گذشته چین دارای بیشترین پیشرفت از لحاظ تکنولوژی ،صنعت و… را داشته است و با فروش اجناس خود در سرتاسر دنیا باعث پیشرفت اقتصادی خود شده است همین امر باعث گردیده است که افرادی که دارای کارگاه ها یا کارخانه بودنند با تولید محصولات و سود فروش و صادرات آن پول زیادی بدست آورند و دارای ثروت عظیم شوند و اختلاف طبقاتیشان با افراد معمولی روز به روز بیشتر شود ،البته این پیشرفت تنها برای افراد ثروتمند جامعه نبود بلکه باعث رونق اقتصادی در کشور چین شده است بطوریکه تعداد میلیارد های چین (ثروت بیش از یک میلیارد دلار آمریکا) از ۱۳۰ نفر در سال ۲۰۰۹ به ۲۵۱ نفر در سال ۲۰۱۲ رسیده است و از این نظر چین دومین کشو دنیا از نظر تعداد میلیاردهاست.

حقوق بشر برای زنان چینی

بی شک برای پیشرفت هر جامعه بدون کمک و حضور فعال زنان ممکن نخواهد بود طبق تحقیقات در سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۷% از زنان چینی مشغول به کار هستند و از حقوق و مزایای مساوی همانند مردان بهرمند هستند.زنان چینی در زمینه های گوناگونی دارای موفقیت های مختلفی شده اند مانند پزشکی ،آموزش و حتی نظامی .در دهه های گذشته مدیریت قسمت های مختلفی به زن ها داده شده است و بسیار موفقیت آموز بوده است.

حقوق بشر برای کودکان کار

در دهه های کذشته شاهد حضور کودکان در مشاغل مختلف از جمله مشاغل کاذب در چین بوده ایم ،بر همین اساس دولت چین برای کاهش تعداد کودکان کار قانونی وضع کرده است تا کار برای کودکان تا یک سنی مجاز نیوده یا کودکان در مناطق مختلفی در چین فقط برخی از روز ها می توانند مشغول به کار شوند(محدودیت زمانی برای کار کودکان در برخی از مناطق چین )

حیوان آزاری

متاستفانه یکی از مواردی که روز به روز به تعداد آن اضافه می شود حیوان آزاری می باشد.حیوان آزاری  در چین به گونه های مختلف صورت میگیرد به تازگی برخی از رستوران های چینی به منوی غدای خود حیوانات دریایی به صورت زنده و بدون کشته شدن حیوان اضافه نموده اند که باعث اعتراض برخی از فعالان در حوزه ی حقوق حیوانات شده است . دولت چین در سال ۲۰۰۵ قانونی برای منع حیوان آزاری تصویب نموده است ولی متاستفانه توجه زیادی به این نشده و هر روز شاهد آزار و اذیت گونه های مختلف جانوری در چین هستیم. البته لازم به ذکر است چین دارای تهداد زیادی کمپ حفاظت برای گونه های مختلف از جمله حیواناتی که خطر انقراض بیشتر آن ها را تهدید می کنند می باشد.

 

 

بدون برچسب

736 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر