تحصیل در کشور چین برای ایرانیان

عمومی آبان ۲۹, ۱۳۹۷ آبان 29, 1397


در این دوره از زمان تحصیل در کشور چین فکر بسیاری از دانشجویان را به خود مشغول کرده است. ما در این مقاله می‎‌خواهیم مزایا و امتیازات تحصیل در کشور چین را برایتان بیان کنیم.

 درباره تحصیل در کشور چین

در دنیای مدرن امروز تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهانی دغدغه‌ای برای بسیاری از دانشجویان می‌باشد تا بتوانند استعدادهای خود را به نحو احسن شکوفا کنند و مسر پیشرفت و موفقیت را با گام‌های دقیق  و درست طی کنند.

کشور چین از کشورهایی است که از تمام دنیا برای پذیرش در دانشگاه‌های فوق العاده خود دانشجو می‌پذیرد. دانشجوهای ایرانی در تمام مقاطع با شرایط آسان خود را به این دانشگاه ها می‌رسانند و از امکانات و مزایای آن بهره می‌برند.

کشور پهناور چین در این دوره از زمان به دومین قطب اقتصادی در جهان تبدیل شده است. از این رو، خیلی از دانشجویان تمایل دارند در این کشور به تحصیل بپردازند.

دانشگاه‌های کشور چین با برخورداری از رنک جهانی عالی در میان همه دانشگاه‌های جهان گزینه‌ای مناسب برای اشخاصی است که به دنبال تحصیل در کشوری مدرن وپیشرفته با هزینه‌ای مقرون به صرفه می‌باشند.

وو یان، مدیر بخش آموزش عالی چین، در پایان سال ۲۰۱۷ اعلام کرد: “آموزش عالی چین سطح بسیار عالی را در جهان کسب کرده است. وزیر وزارت آموزش کشور چین، ادعا کرد که در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱۸۰ کشور در سراسر جهان با  چین در زمینه‌های آموزش همکاری می‌کنند. پس از ایالات متحده و انگلستان چین در حال حاضر سومین کشور محبوب برای  دانشجویان بین المللی است. انتظار می‌رود چین تا سال ۲۰۲۰، به مقام دوم در جهان برای جذب دانشجویان بین المللی برسد و هم چنین جهت تحصیل در کشور چین بیش از ۵۰۰،۰۰۰ دانشجوی بین المللی را  جذب کند.

تحصیل در کشور چین

برخی از مزایای تحصیل در کشور چین

تحصیل در کشور چین

 1. تحصیل در کشور چین فرصت عالی برای آشنایی و تحقیق و مطالعه درباره پرجمعیت‌ترین کشور دنیا است. شما ترکیبی منحصر به فرد از تمدن باستان و مدرن و همچنین زیبایی مناظر و زندگی را تجربه خواهید کرد. در مکان‌هایی جدید با دانشجویان دیگری از سراسر جهان ملاقات می‌کنید و با چشمان و دیدگاه‌های آنها به این جهان و زیبایی هایش می‌نگردید و دیدتان نسیت به مسائل مختلف وسیع‌تر می‌شود.
 2. از مزایای تحصیل در چین شرایط اقامت اسان و راحت آن می‌باشد. اگر برای تفریح و گردشگری به شهرهای زیبای چین سفر کنید، ویزای شما ۳ ماهه است که شما هم چنین می‌توانید تا ۲ ماه دیگر نیز ویزای خود را تمدید کنید. اما برای تحصیل شرایط شما کاملا فرق خواهد کرد و تا زمانی که در کشور چین در حال تحصیل باشید از بابت وضعیت اقامت خود نگران نباشید.
 3. تحصیل در کشور چین بر پایه کار عملی می‌باشد و شما در دانشگاه هر روز را در حال انجام کارهای عملی مرتبط با رشته خود هستید و تمامی دروس رشته خود را با انجام و آزمایش یه صورت عملی یاد خواهید گرفت
 4. زندگی در چین مقرون به صرفه و ارزان‌تر از زندگی در کشورهای اروپایی، ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر است.

برای مثال، برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا، هزینه تحصیل در دانشگاه انگلستان حداقل ۷۰۰۰ پوند (حدود ۱۰،۰۰۰ دلار آمریکا) در سال است. هزینه زندگی حتی می‌تواند به ۱۳۰۰۰ پوند برسد. در همین حال، ایالات متحده و استرالیا گران‌ترین هزینه تحصیل در سراسر جهان را دارند.

حتی در سایر نقاط آسیا  هزینه تحصیل ارزان نمی‌باشد. ژاپن هزینه‌های تحصیل و زندگی حداقل ۱۸۰۰ دلار در ماه می باشد و هم چنین کره جنوبی یکی از پنج کشور گران قیمت در سراسر جهان برای ساکنان خارجی می‌باشد.

از سوی دیگر هزینه تحصیل در کشور چین بابت هر ترم به طور کلی بیش از ۱۰۰۰ دلار آمریکا نیست،. هزینه غذا و زندگی در چین مقرون به صرفه است.

 1. کیفیت دانشگاه‌ها و آموزش عالی هم به عنوان اصلی‌ترین مزیت می‌تواند برای دانشجویان خارجی به حساب آید.

مدارک تحصیلی که توسط دانشگاه‌های چینی اعطا می‌شود توسط کشورهای توسعه یافته به رسمیت شناخته شده است. دولت چین با کشورهایی از جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ژاپن و ۶۵ کشور و در مناطق دیگر جهان توافق همکاری برای به رسمیت شناختن مدارک اعطا شده به دانشجویان را امضا کرده‌اند.

 1. تنوع فرهنگی و آب و هوایی چین باعث ایجاد تنوع در شرایط زندگی برای دانشجویان خارجی می‌باشد. دانشجویان می‌توانند تقریباً همه نوع آب و هوا را در چین تجربه کنند.
 2. هنگامی که حرف از اقتصاد به میان می‌آید، یاد آور این می شویم که چین در ۳۰ سال گذشته سریع ترین کشور در حال رشد در سراسر جهان بوده است. حتی در طول بحران مالی، رشد اقتصادی چین نیز به میزان ۸ درصد حفظ شده است که این امر در کشورهای دیگر غیر قابل تصور می‌باشد. به تازگی تولید ناخالص داخلی چین از ژاپن پیشی گرفته است تا بعد از ایالات متحده به دومین اقتصاد جهان تبدیل شود. ۵۰۰ شرکت برتر دنیا در چین فعالیت می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که مقر اصلی خود را  در آسیا و اقیانوس آرام در شهرهای چینی هنگ کنگ، شانگهای و پکن مستقر کنند.

مزایای یادگیری زبان چینی

ظهور فعلی چین به وضوح بیانگر این موضوع می‌باشد که افرادی که می‌توانند به زبان چینی صحبت کنند، مزایای زیادی در زمینه اشتغال دارند. چین به عنوان یک بازار بزرگ برای شرکت‌های چند ملیتی خدمت می‌کند و کارفرمایان به خوبی می‌دانند که یک درک واقعی از چین، فرهنگ چینی و مردم چینی  را باید بدانند.

 1. نکته قابل توجه دیگر که برای انتخاب چین به عنوان مقصد نهایی دانشجویان خارجی بسیار پراهمیت است رتبه بسیار بالای دانشگاه‌های این کشور در رنکینگ‌های معتبر دانشگاه‌های سراسر جهان است به نحوی تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های این کشور در زمره بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند. زبان تدریس در اکثر دانشگاه‌ها برای دانشجویان خارجی هم انگلیسی است. برای مثال دانشگاهTsinghua University در چین رتبه ۲۵ را در کل جهان دارد در حالی که بهترین رتبه دانشگاه‌های ایرانی متعلق به دانشگاه شریف با رتبه ۴۷۰ می‌باشد.

 

دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و مؤسسات آموزش عالی به ارائه برنامه‌های چهار یا پنج ساله و همچنین، دوره‌های تخصصی دو تا سه سال می‌باشد.

دانشگاه‌های چین تحت نظارت های زیر می باشند:

برخی از دانشگاه‌ها مستقیما تحت نظارت وزارت آموزش عالی قرار دارند

تعدادی از آن‌ها نیز توسط شهرداری‌ها و استانداری اداره می‌شوند

و برخی دیگر توسط مراکز محلی شهرها اداره می‌شوند

‌دوره‌های تحصیلی دانشگاه‌های چین عبارتند از:

 • :Associate  دو تا سه سال تحصیل بعد از دوره متوسطه
 •  :Bachelor شامل چهار تا پنج سال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بعد از دوره متوسطه
 • :Master  شامل دو تا سه سال تحصیل به‌صورت آموزشی و پژوهشی (کار عملی، نوشتن و دفاع از پایان‌نامه/تز) در رشته‌های گوناگون بعد از دوره کارشناسی
 • :Doctor (Ph.D)  شامل سه سال تحصیل همراه با رساله بعد از کارشناسی ارشد

‌نحوه‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی در دانشگاه های چین :

مدرک شرایط ارزشیابی
Associate دو یا سه سال تحصیل بعد از دوره متوسطه کاردانی
Bachelor چهار تا پنج سال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بعد از دوره متوسطه کارشناسی
Master دو تا سه سال تحصیل در دانشگاه‌های گروه یک یا دو با داشتن کارشناسی کارشناسی ارشد
(Doctor (Ph.D) سه سال تحصیل همراه با رساله در دانشگاه‌های گروه یک بعداز کارشناسی ارشد دکتری

جهت اطلاع از شرایط اخذ بورسیه ی تحصیلی چین و اخذ پذیرش از دانشگاه های چین همراه با بورسیه می‌توانید با کارشناسان موسسه مطالعات بنیاد چین تماس حاصل فرمایید.

 

محدودیت سنی برای تحصیل در چین

شرایط سنی جهت اخذ پذیرش جهت تحصیل در کشور چین بسته به مقطع تحصیلی متفاوت به شرح زیر است:

 • برای متقاضیان مقطع کارشناسی تا سن ۲۵ سال
 • برای متقاضیان کارشناسی ارشد تا سن ۳۵ سال
 • برای متقاضیان مقطع دکتری تا سن ۴۰ سال

 

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی کشور چین

متقاضیان ادامه تحصیل در چین که قصد دارند به زبان چینی تحصیل کنند، باید دارای مدرک HSK باشند. نمره هر دانشگاه و رشته متفاوت است. آزمون HSK سه بار در سال بار در چین برگزار می‌شود.

برای مقطع کارشناسی در چین باید حداقل نمره HSK، ۴ باشد و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا حداقل نمره ۶ است.

متقاضیان تحصیل در کشور چین می‌توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند که در این صورت برای مقطع کارشناسی حدااقل نمره آیلتس ۶، برای مقطع کارشناسی ارشد حدااقل نمره ۶٫۵ و برای مقطع دکترا ۷ به بالا، بسته به دانشگاه و رشته مورد نیاز است.

تحصیل در کشور چین

در حالت کلی تحصیل در چین جهت مطالعه رشته‌های خاص و همچنین تحصیل دکترا همراه با بورسیه بسیار پرطرفدار است، شایان ذکر است، تحصیل در کشور چین می‌تواند برای افراد تجربه‌ی بسیار موفقی باشد.

موسسه مطالعات بنیاد چین با بهره‌گیری از کادری مجرب و با سابقه در این عرصه، راه تحصیل شما در کشور چین هموار نموده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیلات در چین می‌توانید به وب سایت بنیاد چین نیز مراجعه فرمایید یا  با ما تماس بگیرید تا از امکان تحصیل در کشور چین به همراه دریافت بورسیه تحصیلی برخوردار گردید.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر