اقتصاد در چین

چین خرداد ۳۰, ۱۳۹۷ خرداد 30, 1397


اقتصاد در چین چگونه است؟

اقتصاد در چین، بازار سوسیالیستی است. دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر اساس GDP  و اولین اقتصاد دنیا از لحاظ قدرت خرید بر اساس گزارشات صندوق بین المللی پول است. که البته سازمان آمار چین مورد دوم را قبول ندارد. بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۶، GDP چین ۱۱٫۲ تریلیون دلار، درآمد ناخالص ملی ۲۱٫۳۷ تریلیون دلار و نرخ رشد ۶٫۷ درصد بوده است. تا سال ۲۰۱۵ چین بزرگترین اقتصاد رو به رشد جهان بود و در طول ۳۰ سال میانگین رشد ۱۰ درصد را داشت.

بر اساس واقعیت‌های تاریخی و سیاسی، بخش دولتی چین بزرگتر از بخش خصوصی است. بر اساس گزارشات صندوق بین المللی پول درآمد سرانه چین رتبه ۷۱ ام را در ۲۰۱۶ جهان کسب کرده است..

ثروت کشور چین از بخش منابع طبیعی ۲۳ تریلیون دلار تخمین زده شده که ۹۰% آن زغال سنگ و فلزات کمیاب است. دارایی بانکی چین با رقم ۳۹٫۹ تریلیون دلار بزرگترین دارایی بخش بانکی در جهان است.

چین بزرگترین تولید کننده و صادرکننده در دنیاست و البته دومین کشور واردکننده در دنیا نیز به حساب می‌آید که اغلب واردات چین را محصولات خدماتی در برمی‌گیرد. این کشور بزرگترین کشور تجاری جهان است.

چین در سال ۲۰۰۱ عضو WTO (سازمان تجارت جهانی ) شد و موافقتنامه تجارت آزاد با برخی کشورها از قبیل استرالیا، نیوزلند، سوئیس، پاکستان، کره جنوبی و … دارد. با توجه به اهمیت یافتن فزاینده اقتصاد در چین، به ساختار و سلامت اقتصاد این کشور بیش از پیش توجه می‌شود.

اقتصاد در چین برای مبارزه با آلودگی هوا

برای جلوگیری آلودگی‌های ناشی از صنایع متعدد و سنگین در چین، برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در حال انجام است و چین باید به سمت فناوری‌های پیشرفته با آلودگی کمتر حرکت کند.

در سال ۲۰۰۵ چین بانک سرمایه گذاری زیر ساخت‌های آسیایی را تاسیس کرد و توسعه اقتصادی شنجن به عنوان ( سیلیکون ولی ) بعدی لقب گرفته است.

آگهی های مرتبط با این مطلب

آگهی دانشگاه مهندسی هاربین Harbin Engineering University
1

آگهی دانشگاه مهندسی هاربین Harbin Engineering University

1 سال قبل /

دانشگاه مهندسی هاربین چین (HEU)، تحت نظارت مستقیم، آموزش و پرورش چین است.این دانشگاه عضو “پروژه ۲۱۱” و “پروژه ۹۸۵” است.دانشگاه مهندسی هاربین چین (HEU)، […]

آگهی دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین Beijing Language and Culture University
1

آگهی دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین Beijing Language and Culture University

1 سال قبل /

دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین Beijing Language and Culture University در سال ۱۹۶۲ تأسیس شد و در ابتدا به عنوان مدرسه آمادگی عالی برای […]

آگهی دانشگاه نفت چین پکن CUPB
1

آگهی دانشگاه نفت چین پکن CUPB

1 سال قبل /

دانشگاه نفت چین (CUPB) در سال ۱۹۵۳ تاسیس شد و در سال ۱۹۶۰ به عنوان یکی از مهمترین دانشگاه‌های کلیدی ملی پروژه ۲۱۱ انتخاب شد […]

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر