ارتباط چین با جهان

اخبار سیاسی, چین اردیبهشت 16, 1398 اردیبهشت 16, 1398


ارتباط چین با آمریکا

روابط بین چین و آمریکا که مهمترین رابطه ی دوجانبه ی جهان در این قرن توصیف شده است بیشتر به رنگ خاکستری نزدیک است نه خیلی خوب نه خیلی بد. آمریکا بزرگترین اقتصاد و چین دومین اقتصاد برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ بودنند اما در سال ۲۰۱۸ جای آنهاعوض شد و چین، بزرگترین اقتصاد جهان را به نام خود ثبت کرد. شاید همین مسئله هم باعث عصبانیت آمریکایی ها شده باشد تا اختلافات بین دو کشور بیشتر از قبل شود. در چند سال گذشته آمریکایی ها، به بهانه کیفیت پایین محصولات چینی اجازه ورود برخی از اجناس چینی را به کشور خود نمی دادند و همین امر باعث ایجاد تنش بین دو کشور گردید. اما تقاضا در کشور آمریکا و نیاز به محصول ارزان قیمت تر از تولیدات داخل در آمریکا این سد بزرگ برای چینی ها را شکست و باعث افزایش کالای قاچاق در آمریکا شد.

اینبار ایالات متحده آمریکا با افزایش قیمت تعرفه کالاهای چینی سیع در اخلال در فروش محصولاتی چینی در بازار آمریکا شد که همین امر باعث تیرگی در روابط دو کشور گردید. البته چین هم برای محصولات آمریکایی تعرفه های گوناگونی وضع کرد.

در یکسال گذشته مقامات آمریکایی از جمله دونالد ترامپ بارها چین را متهم به دزدی اطلاعات محرمانه این کشور کرده اند که این امر هم باعث تیرگی بیشتر روابط دو کشور گردیده است. هکرهای تحت حمایت دولت چین در ماه های اخیر به انتقال مخفیانه و سرقت اختراعات، فناوری های نوین وجدیدترین تکنولوژی های مورد استفاده در شکت های آمریکایی بزرگ مشغول بوده اند که این امر امنیت ملی ایالات متحده آمیرکا را به شدت تهدید کرده است.

رئسان هر دو کشور بخوبی میدانند که امکان قطع ارتباط بین دو کشور به سود هیچکدام نیست و این تنش ها در سال های اخیر مورد بحث بین رئسان جمهورهردوکشور قرار گرفته است و هرچند وقت با هم بر سر این موضوع صحبت هایی سر میگیرد که درآخرین مذاکره انجام شده قرار شد آمریکا تعرفه واردات از چین را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش ندهد و در ازای آن، چین مقادیر زیادی محصولات کشاورزی و صنعتی از ایالات متحده خریداری کند.

چینی آمریکایی ها (چینی هایی که متولد آمریکا هستند) ساکن آمریکا بیشتر از ۳٫۸ میلیون نفر هستند و معمولا بیشتر آن در آمریکا کنار یکدیگر در محله ی سان فرانسیسکو زندگی می کنند. این تجمع چینی ها در آمریکا بزرگترین گروه قومی آسیایی آمریکایی است.

ارتباط چین با ژاپن

روابط دوستانه در چند سال گذشته این کشور باعث بهبود تجارت و صنعت و در نهایت کسب سود بیشتر برای هر دو کشور گردیده است. چین و ژاپن در طول تاریخ همیشه رقیب هم بوده اند و بعضی اوقات دشمنی و بعضی اوقات روابط دوستانه داشتند و این امر باعث تاثیر گذاری هرچه بیشتر فرهنگ دو کشور بر روی همدیگر گردیده است.

در سال گذشته با افزایش قیمت تعرفه بر محصولات چینی در آمریکا و اختلاف تجاری بین چین و آمریکا موجب گردید تا چین و ژاپن دو رقیب دیرینه این بار کینه های گذشته را کنار گذاشته و با ایجاد روابط دوستانه با یکدیگر باعث پیشرفت هر دو کشور شوند.

 

سال گذشته نخست وزیر چین و ژاپن با امضای یک توافق نامه تجاری و بازرگانی که شامل سازوکاری برای تبادل مستقیم ارزی بین دو کشور است نشان از ارتباط صمیمی بین این دو قطب قدرت اقتصادی آسیا را نشان می دهد.البته دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده همچنین سیع در محدود کردن تجارت چین دارد.

البته ارتباط دوستانه بین چین و ژاپن هنوز باعث حل شدن تمام مشکلات و اخلاف نظرات بین دو کشور نشده است و این دو کشور هنوز برسر جزایر سنکاکو ،غرامت و بدهکاری های ژاپن به چین در اوایل قرن بیستم و همچنین اختلاف نظر درباره وقایع و جنگ های گذشته دارند.

ارتباط چین با ایران

روابط ایران و چین در چهاردهه گذشته در زمینه های مختفی صورت گرفته است. این ارتباط ۴۰ ساله باعث ایجاد ارزش تبادلات تجاری بالایی رسیده است که برخی بین ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار در سال آن را برآورد می کنند و این رقم هر ساله بیشتر هم خواهد شد. برخی ازمحققان افزایش تجارت بین دو کشور را در سال ها آینده بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار هم برآورد می کنند که این نشان از نیاز بازار و تعامل مثبت دو طرف دارد.

ایران همچنین بازار بسیار خوب و پرسودی برای چینی ها بوده و چینی ها علاقه زیادی به سرمایه گذاری در بازار پر سود ایران دارند. البته رابطه چین و ایران یک طرفه نیست و ایران هم محصولاتی از قبیل فرش، خشکبار، وسایل تزئینی و… به چین ارسال و بازار محصولات ایرانی در چین هم بسیار خوب و مردم چین علاقه بسیاری به این نوع محصولات ما دارند.

ارتباط بین دو کشور فقط محدود به تجارت و فروش محصولات نمی باشد و ایران و چین در سال های گذشته در زمینه های علمی، فرهنگی و هنری، ورزشی، تفریحی و گردشگری، نمایشگاه ها، آثار و صنایع دستی و، آموزشی، پزشکی وحتی در زمینه های نظامی هم با تعاملات گسترده ای داشته اند.

این ارتباطات گسترده بین دو کشور باعث ایجاد دوستی ها شده است بطوری که چین دربرخوردهای خصمانه ای که برخی از کشورها از جمله آمریکا و تعدادی از کشور های غربی اروپا با ایران داشتن همواره پشتیبان ایران بوده و همیشه بر پایداری بر روابط خود با ایران تاکید داشته است.

البته روابط دوستانه و تجاری ایران و چین به خیلی قبل تر یعنی در سال ۱۴۰ پیش از میلاد بر میگردد.

درآن زمان امپراطوری هان در چین و امپراطوری اشکانیان در ایران برای نخستین بار با یکدیگرارتباط بر قرار کردنند و ارتباط چین و ایران تا جایی پیشرفت که برای بهبود تجارت و ارتباط دو کشور جاده ابریشم ساخته شد و دو کشور سفیرانی میان یکدیگر رد و بدل می کردند.

این ارتباط مثبت چین با ایران در آینده می تواند فواید زیادی برای ایران داشته باشد  زیرا چین به یک ابر قدرت اقتصادی تبدیل شده و در همین راستا پیوند اقتصادی ایران و چین می تواند  برای ایران و فعالان اقتصادی، صنعتی وتجاری کشورمفید باشد.

اما برخی از مشکلات که در سال های گذشته رخ داده است باعث ناراحتی چینی ها شده و شاید در آینده بتواند تا جایی پیش برود که چینی ها از تجارت با ایران منصرف شوند. یکی از این نارضایتی ها عدم پایبندی به تعهدات طرف ایرانی می باشد که ریشه این بی نظمی ها نبود رویکرد روشن در زمینه تعاملات اقتصادی تجار ایرانی با کشور های خارجی می باشد. از دیگر این نارضاتی ها می توان به شیوه انتقال پول و متصل نبودن بانک های ایرانی به سیستم بانک جهانی اشاره کرد که همین امر باعث ایجاد ریسک در معامله می شود. البته این مشکلات جدید نیست و در سال های گذشته با راه حل های مختلفی این موارد برطرف گشته است و شما می توانید  برای تجارت راحت و آسانتر با چین در زمینه های گوناگون با تیم مشاوران شرکت بنیاد (دکتر وثوقی ) در ارتباط باشید تا متخصصین ما بهترین، امن ترین  وسریعترین راه ها را به شما ارئه دهند.

راهبرد چین همیشه ایجاد صلح و دوستی با سایر کشورها بوده و کمتر دیده می شود چین با کشوری ارتباطی مستقیم نداشته باشد از این رو چین یک بنگاه معاملاتی خیلی خوب هم برای تجار به حساب می آید تا محصولات خود را با واسطه گری چین به فروش برسانند و یا محصولات خود را با بهترین کیفیت در چین و با ارزانترین نرخ تولید نمایید و از طریق چین صادرات کنند کاری که بسیاری از شرکت های بزرگ مانند اپل و سامسوگ و… سال هاست انجام میدهند.

 

ارتباط چین با اروپا

همانطور که قبلا اشاره شد سیاست چین ایجاد دوستی با سایرکشورهاست از این رو اروپا می تواند بازار بسیار پرسود ولی سخت و رقابتی برای فروش محصولاتی چینی باشد. در سال های گذشته ارتباط چین با اروپا بسیار خوب ارزیابی شده ولی این ارتباط یک طرف است بطوریکه چینی ها هیچ علاقه ای ندارند تا محصولات اروپایی ها در کشورشان بفروش برسد.

چین در حال حاضر دومین شریک تجاری اتحادیه اروپا پس از ایالات متحده آمریکاست و بسیاری معتقد هستند تا چند سال آینده ارتباط چین با اروپا به اندازه پیشرفت خواهد کرد که چین جای آمریکا را خواهد گرفت. البته این امر در خصوص بعضی از کشور های اروپایی مانند آلمان زودتر رخ داده است بطوریکه چین اولین شریک تجاری آلمان در یک سال گذشته شده است.

 

 

 

 

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر