آشنایی با مهمترین جنگ های کشور چین – نبرد های تاریخی چین

چین تیر 5, 1397 تیر 1, 1398


در این مقاله با مهمترین جنگ های کشور چین آشنا می شوید.  چین پر جمعیت ترین کشور جهان با جمعیت فعلی ۱،۳۸۱ میلیارد است. از لحاظ تاریخی، سلطنت ها در کشور ارثی بود. جنگ های شدیدی در طول تاریخ برای کسب قدرت در چین روی داده است. در آخرین جنگ، سلسله چینگ با جمهوری چین جایگزین شد.

مهمترین جنگ های کشور چین جنگ  زوولو (Zhuolu)

نبرد زوولو در ۲۵۰۰ پیش از میلاد روی داد. جنگ بین قبایل یانوانگ به رهبری امپراتور زرد و جیولی به رهبری چیویو (Chiyuou) و در منطقه زوولو که امروزه شهرهبی و لیائونینگ است، اتفاق افتاد. قبیله امپراتوری زرد با قبیله امپراتوری یان ادغام شدند و قبیله یان یوانگ را تشکیل دادند و در دشت گوانگجو به قدرت رسیدند. آنها در امتداد رودخانه زرد در شرق دریای چین سکونت کردند. در این منطقه قبیله جیولی نیز زندگی می کردند. درگیری شدید سر دشت های حاصلخیز رودخانه زرد میان لین قبیله ها ظاهر شد. ابتدا قبیله جیولی به امپراتور یان حمله کرد و آنها را به سمت امپراطور زرد سوق داد. این موضوع امپراتور زرد را خشمگین کرد و جنگ علیه قبیله جیولی را اعلام کرد. قبیله یان یوانگ در نهایت پیروز این جنگ شد. قبیله جولی از چین مرکزی بیرون شد و امپراطور زرد، منطقه زوولو را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد.  این جنگ تاریخ چین را شکل داد چون قبل از آن چینی ها خود را به عنوان یان یا هوانگ معرفی می کردند.

مهمترین جنگ های کشور چین جنگ کونیانگ (Kunyang)

این جنگ در ۲۳ بعد از میلاد  در کونیانگ اتفاق افتاد. در این جنگ وانگ مانگ سلسله هان را سرنگون کرد و چین را گرفت. با این حال بی کفایتی او باعث شد اکثر افراد در سراسر کشور علیه وی شورش کنند و کشور چین به سلسله هان بازگردانده شد.

مهمترین جنگ های کشور چین جنگ رودخانه فی

رودخانه فی امروزه وجود ندارد اما بسیاری معتقدند که از طریق رودخانه آنهویی هنوز در جریان است. این نبرد در سال ۳۸۳ میلادی، بین ارتش سابق چین و سلسله جین شرقی اتفاق افتاد. ارتش سابق چین نیروهای قوی و ورزیده ای داشت اما به راحتی توسط ارتش جین شکست خورد.

مهمترین جنگ های کشور چین نبرد یامان

نبرد یامان در سال  ۱۲۷۹ میلادی بین سلسله سانگ و سلسله یوان امپراتوری مغول اتفاق افتاد. سلسله یوان یک ارتش کوچک و منظم داشت و موفق به شکست سلسله سانگ شد. رهبر سلسله یوان، کوبلا خان، همراه با فرزندانش، چین را برای ۹۷ سال تا زمان ظهور سلسله مینگ رهبری کرد.

مهمترین جنگ های کشور چین جنگ یانگشیا (Yangxia)

نبرد یانگشیا در سال ۱۹۱۱ در هانکو و هانیانگ بین ارتش وفادار سلسله چینگ و طرفداران قیام ووچانگ (Wuchang) اتفاق افتاد. در قیام علیه سلطنت، شهرهای هانکو و هانیانگ به تصرف انقلابیون درآمدند. ارتش چینگ دارای سلاح های برتر بود. پس از یک جنگ سنگین و خونین که به مدت ۴۱ روز ادامه داشت، ارتش توانست انقلابیون را سرکوب کند. ارتش چینگ موفق به پس گرفتن دو شهر از دست رفته شد. این جنگ هنگامی رخ داد که فرمانده نیروهای چینگ، با آتش بس موافقت کرد و مذاکرات صلح انجام شده بود که این موضوع منجر به پایان سلسله چینگ و تشکیل یک دولت واحد برای جمهوری چین شد.

مهمترین جنگ های کشور چین جنگ چنگدو

جنگ چنگدو در سال ۱۹۴۹ میلادی، مبارزه ای بین کمونیست ها و ناسیونالیست ها در جنگ داخلی چین بود. تین جنگ در دوران پس از جنگ جهانی دوم بود. نتیجه این مبارزه، پیروزی کمونیست ها و تصرف چنگدو، پایتخت استان سیچوان در جنوب غربی چین بود.

مهمترین جنگ های کشور چین جنگ کومسونگ (Kumsong)

در ژوئیه ۱۹۵۳، پس از اینکه جمهوری کره حاضر به شرکت در مذاکرات صلح میان نیروهای کمونیست درسازمان ملل متحد نشد، نیروهای چینی به منطقه رودخانه کومسونگ که در جنوب شهر کومسونگ است، حمله بردند.

مهمترین جنگ های کشور چین نبرد کائو بنگ (Cao Bằng)

این جنگ بین ارتش آزادی بخش چین و ارتش ویتنام در شهر کائو بنگ ویتنام اتفاق افتاد. از ابتدای این جنگ از تاریخ ۱۷ فوریه تا ۶ مارس ۱۹۷۹ به طول انجامید. نیروهای چینی پس از تصرف کائو بنگ در ۲۵ فوریه، برای کنترل بیشتر مناطق مجبور به ادامه مبارزه شدند.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر