آشنایی با سیاست کشور چین

مقالات تیر ۴, ۱۳۹۷ خرداد ۳۱, ۱۳۹۷


در این مقاله توضیح کوتاهی در رابطه با سیاست کشور چین برای شما ارائه می دهیم. در صورتی که به سیاست کشور چین علاقمند هستید و می خواهید از این غول اقتصادی بیشتر بدانید این مقاله به شما کمک خواهد کرد. کشور چین ، برخلاف سایر کشورها، هیچ تمایلی به اجرای دموکراسی غربی ندارد. با این حال، سیستم سیاسی چینی مناسب به نظر می رسد، زیرا دارای بزرگترین جمعیت جهان است و رشد اقتصادی و سیاسی سریعی در جهان دارد. با این اوصاف سیستم سیاسی و اداری کشور چین قابل تقدیر است. این نوع سیستم سیاسی غیر از کشور چین فقط توسط کره شمالی اجرا می شود.

از زمان پایان جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹، حزب کمونیست چین، اداره امور کشور را به دست گرفت. حزب کمونیست چین با عضویت ۸۹ میلیون نفری، بزرگترین حزب سیاسی در جهان است.

چین مانند شوروی سابق کشورهای اقماری آن به تعداد محدودی از احزاب سیاسی دیگر اجازه فعالیت می دهد. هشت حزب کوچک قبل از سال ۱۹۵۰ وجود داشته اند. این احزاب به طور رسمی، رهبری حزب کمونیست را قبول دارند و فعالیت های آنها توسط اداره کار مرکزی چین اداره می شود.

قانون اساسی کشور چین

اولین قانون اساسی در سال ۱۹۵۴ اعلام شد. قانون اساسی جمهوری خلق چین از سال ۱۹۵۴ تا الان در حال تغییر است. پس از دو نسخه ی اصلاحی که در سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۷۸ تصویب شد، قانون اساسی کنونی در سال ۱۹۸۲ اعلام شد. اختلافات زیادی بین هر یک از این نسخه ها وجود داشت و قانون اساسی ۱۹۸۲ تا به حال در سالهای ۱۹۸۸ ، ۱۹۹۳، ۱۹۹۹، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۸  مورد بازنگری قرار گرفته است. این بازنگری ها موجب تغییرات عمده ای در قانون اساسی کشور چین شده است.

هیچ سازمان مشخصی در کشور چین برای اجبار به اجرای قانون اساسی چینی وجود ندارد. علاوه بر این، در نظام حقوقی جمهوری خلق چین، دادگاه ها قدرت کلی بررسی قضایی ندارند و می توانند یک قانون را با این که قانون اساسی را نقض می کند، محکوم نکنند.

تغییرات قانون اساسی سال ۲۰۱۸ از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا باعث تقویت قدرت رئیس جمهور کنونی کشور چین “جینپینگ” (Xi Pinping) شد. در این تغییرات محدودیت مدت پنج ساله در سمت های رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور، لغو شده است، و اجازه می دهد “جینپینگ” تا زمانی که می خواهد، در سمت خود به عنوان رئیس جمهور باقی بماند.

هر تصمیم مهمی که در کشور چین تاثیر می گذارد، ابتدا مورد بحث و تصویب اعضای دفتر سیاسی چین قرار می گیرد، که نماینده جمعیت ۱٫۳ میلیاردی کشور چین هستند.

نهاد های سیاست کشور چین

دفتر سیاسی چین، سه نهاد مهم دیگر را کنترل می کند. این نهادها شامل موارد زیر هستند:

  • مجلس ملی یا پارلمان
  • شورای دولتی و بازوی اداری دولت
  • کمیسیون امور نظامی که نیروهای مسلح را کنترل می کند

رئیس جمهور چین در حال حاضر جینپینگ (Xi Jinping) است که در اواخر سال ۲۰۱۲ منصوب شد و قرار بود برای ۱۰ سال در این سمت بماند. او رهبری حزب کمونیست را به برای سمت ریاست جمهوری رها کرده است. وی مخالف شدید فساد در میان مقامات حزب است، از مبارزه با فساد برای حذف رقیبان و تقویت قدرت خود استفاده کرده است.

 

ارسال نظر

10 غذای محبوب چین آب و هوای کشور چین آشنایی با تاریخ کشور چین آشنایی با کشور چین آموزش آشپزی غذا های چینی آموزش آشپزی چینی اقتصاد چین تاریخ و تمدن کشور چین تاریخچه کشور چین تاریخ کشور چین تجارت از چین به ایران تجارت با چین تجارت در چین تجارت کالا در چین تحصیل در چین تمدن کشور چین جاذبه های کشور چین جاذبه های گردشگری کشور چین جنگل های کشور چین جنگ های کشور چین خرید کالا از چین دانستنی های کشور چین درباره کشور چین درباره کشور چین بیشتر بدانید دوره قبل از میلاد در چین دوره های تاریخی کشور چین رشد اقتصادی چین زمان پیدایش کشور چین سرمایه گذاری در چین سفر به چین سلسله های تاریخ کشور چین سلسله های کشور چین شرکای تجاری چین غذا های دریایی کشور چین غذا های کشور چین غذای های عجیب چین غذای کشور چین فرهنگ کشور چین قاشق و چنال چینی قرارداد با شرکت های چینی نحوه غذا خوردن چینی نوشیدنی های چینی پادشاهان کشور چین چینی ها چی می خورند کوه های کشور چین

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر