آشنایی با حیات وحش کشور چین – حیات وحش چین

چین تیر 5, 1397 دی 11, 1348


حیات وحش کشور چین بسیار متنوع است، بیش از ۳۰ هزار نوع گیاه و بیش از ۴،۴۰۰ گونه جانور در کشور چین وجود دارد. به دلیل طیف وسیعی از آب و هوا در چین، انواع مختلفی از زیستگاه ها وجود دارد که مناسب بسیاری از انواع مختلف گیاهان و جانوران است.

طبیعیت کشور چین از زمان های قدیم منبع الهام بخش هنر، ادبیات، مذهب و اساطیر است. فیلسوفان چینی فضایل زندگی را در هماهنگی با طبیعت می دانند.

متأسفانه، توسعه سریع اقتصادی و شهرنشینی در کشور چین منجر به تخریب زیست محیطی و از دست دادن زیستگاه بسیاری از گونه های بومی کشور چین شده است.

بسیاری از گونه های جانوری در کشور چین در حال حاضر در معرض خطر انقراض هستند که معروف ترینشان پاندا است.

آشنایی با برخی گونه ها و حیات وحش کشور چین

در اینجا برخی از حیوانات مشهور بومی چین را معرفی می کنیم. برخی از این حیوانات در معرض خطر انقراض قرار دارند. این حیوانات در فرهنگ چینی اهمیت ویژه ای دارند.

پانداهای غول پیکر چین

زیستگاه پاندا غول پیکر، جنگل ها و کوه های جنوب غربی چین است. گونه های در معرض خطر، مناطق حفاظت شده بسیاری برای حفظ این حیوانات منحصر به فرد ساخته شده است تا این گنج ملی از خطر انقراض در امان بماند.

آشنایی با حیات وحش کشور چین

ببر سیبری چین

این ببر، بزرگترین شکارچی چین است که به “ببر آمور”، به دلیل زیستگاهش نیز معروف است. زیستگاه این گونه جانوری کوه های پوشیده از برف در شمال شرقی چین است. این ببر یکی از گونه های در معرض خطر انقراض به علت شکار بیش از حد است.

آشنایی با حیات وحش کشور چین

میمون طلایی دماغ پهن

این میمون ها عمدتا در درختان جنگل های کوهستانی سرد مرکزی و جنوب غربی چین زندگی می کنند. به دلیل از بین بردن جنگل ها که ناشی از شهرنشینی است، این میمون نیز یک گونه در معرض خطر و تحت حفاظت است. میمون طلایی و پاندا گنجینه های ملی کشور چین هستند.

آشنایی با حیات وحش کشور چین

پاندای قرمز چین

این حیوان بومی، یک پستاندار کوچک است که در جنگل های کوهستانی استان های سیچوان و یوننان یافت می شود. با حفاظت های صورت گرفته از خطر انقراض در امان مانده اما هنوز هم آسیب پذیر است.

آشنایی با حیات وحش کشور چین

تمساح چینی

شبیه به تمساح آمریکایی است، اما بسیار کوچکتر. کل بدن این تمساح حتی شکمش سفت و خاردار است. این نوع نیز در معرض خطر انقراض است. زیستگاه تمساح چینی در امتداد حوضچه ها و تالاب های پایین رودخانه یانگ تسه است.

آشنایی با حیات وحش کشور چین

شتر باختری

این شتر در سراسر بیابان های خشک در شمال چین یافت می شود. این موجودات توسط انسانها اهلی شده اند و برای حمل و نقل استفاده می شوند.

آشنایی با حیات وحش کشور چین

 

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر