آشنایی با تاریخ و تمدن کشور چین – سلسله های چین

چین تیر 2, 1397 شهریور 17, 1397


در این مقاله با تاریخ و تمدن کشور چین بیشتر آشنا می شوید.

کشور چین یکی از چهار تمدن باستانی جهان است و تاریخ کتبی چین به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش به سلسله شانگ (۱۶۰۰-۱۰۴۶ قبل از میلاد) بر می گردد.

تاریخ چین پیش از ۱۶۰۰ میلاد، عمدتا توسط افسانه ها شناخته شده است. دوره چین باستان بین سال های ۱۶۰۰-۲۲۱ قبل از میلاد است. دوره امپریالیستی از سال ۲۲۱ قبل از میلاد تا ۱۹۱۲ بعد از میلاد است. این دوره از ابتدای اتحاد چین تحت قوانین چینگ تا پایان سلسله چینگ را شامل می شود. پس از آن در ۱۹۱۲ جمهوری چین ایجاد شد و پس از آن در ۱۹۴۹ طی یک جنگ داخلی در چین، جمهوری یکپارچه خلق چین بر این کشور حاکم شد.

جدول زمانی تاریخ و تمدن کشور چین

historyie chin - آشنایی با تاریخ و تمدن کشور چین - سلسله های چین

تاریخ و تمدن کشور چین

قبل از میلاد (تا حدود ۱۶۰۰ قبل از میلاد)

دوره تاریخی چین قبل از میلاد به دوره های پارینه سنگی، نوسنگی و عصر برنز تقسیم می شود.

تاریخ این دوره بر اساس اسناد مکتوب نمی باشد و صرفا گمانه زنی هایی درباره فعالیت های انسانی در آثار باستانی وکشف شده است

سلسله شیا (Xia)(2070-1600 قبل از میلاد)- اوایل عصر برنز

اولین سلسله در چین باستان، شیا است. سلسله شیا، شامل چندین قبیله بود که در امتداد رودخانه زرد زندگی می کردند. اکثر شواهد موجود برای سلسله شیا، از جمله نام آن، ممکن است فقط یک افسانه باشد.

چین باستان(۱۶۰۰-۲۲۱ قبل از میلاد)

تمدن چین باستان در طول رودخانه یانگ در دوران شانگ شروع شد. وقتی عصر برنز به اوج خود رسید، این تمدن گسترش یافت. سپس فلاسفه چینی، مانند کنفوسیوس و دائوس ظهور کردند.

سلسله شانگ (۱۶۰۰-۱۰۴۶ قبل از میلاد)

سلسله شانگ اولین سلسله ای است که سوابق تاریخی موثق از آن در دست است، مانند کتیبه های روی استخوان ها و اجسام برنزی. پایتخت آن یین (Yin) بود و قلمرو آن بین رودخانه های زرد و یانگ تسه بود.

سلسله ژو (۱۰۴۵-۲۲۱ پیش از میلاد)

فلسفه ها و ادیان اصلی و مهم در کشور چین به وجود آمدند و پایه و اساس باورهای چین در دوره های بعد شدند. کنفوسیوس گرایی و دائوئیسم نمونه هایی از این فلسفه هاست.

امپراتوری چین (۲۲۱ پیش از میلاد – ۱۹۱۲ میلادی)

دوره چین امپریالیست بزرگترین دوره تاریخ چین را تشکیل می دهد. با افزایش و سقوط چرخه سلسله ها، تمدن چینی در زمان صلح کشت و رونق یافت و پس از شورش و فتح دوباره اصلاح شد.

سلسله قین (Qin) و هان (Han)(221 قبل از میلاد تا ۲۲۰ بعد از میلاد)

سلسله قین (۲۲۱-۲۰۶ قبل از میلاد)

سلسله کوتاه مدت قین اولین سلسل ای بود که چین را به یک کشور تحت امپراتوری تبدیل کرد. قبل از این کشور چین به صورت ملوک الطوایفی بود. این سلسله توانست بر کشورهای متخاصم مسلط شود و چین را متحد کند. در دوره کوتاه این سلسله پروژه های بزرگی مانند دیوار چین و ارتش سرخ چین به وجود آمدند. در دوران قین یک دولت بوروکراتیک ایجاد شد و توسط سلسله هان ادامه یافت.

لی بنگ (Liu Bang) ، رهبر دهقانان بود و توانست این سلسله را شکست دهد و سلسله هان را تاسیس کند.

سلسله هان (۲۰۶قبل از میلاد تا ۲۲۰ بعد از میلاد)

سلسله هان، طولانی ترین امپراتوری چین است. این سلسله به راه اندازی جاده ابریشم و اتصال چین با آسیای مرکزی و اروپا شناخته شده است. در دوران هان، کشاورزی، صنایع دستی و تجارت به خوبی توسعه یافت.

قرون وسطای تاریک چین (۲۲۰-۵۸۱ میلادی)

هنگامی که سلسله هان رو به افول رفت، به سه دوره پادشاهی (۲۲۰-۲۶۵) تقسیم شد. سلسله جین پس از افول هان بسیاری از نقاط چین را فتح کرد(۲۶۵-۴۲۰)، اما به دلیل قدرت کم، کشور چین به چین جنوبی و شمالی  شکسته شد(۴۲۰-۵۸۹).

در این میان سلسله هی زیادی بر چین حکومت کردند که همانطور که ابتدای مقاله توضیح دادیم، طولانی ترین دوره، دوره امپریالیستی از سال ۲۲۱ قبل از میلاد تا ۱۹۱۲ بعد از میلاد بود. سپس حکومت چین تبدیل به جمهوری شد.

چینی مدرن در تاریخ و تمدن کشور چین

عصر انقلاب چین (۱۹۴۹-۱۹۴۹)

انقلاب جمهوری خواهان ۱۹۱۱، به رهبری سونایت سن، به حکومت سلسله چینگ پایان داد. با این حال، جمهوری چین نتوانست با جنگ داخلی پایه های خود را محکم کند.

چین مدرن (۱۹۴۹-اکنون)

از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، چین وارد دوران کمونیستی شده است، با اصلاحات و سیاست هایی که به کار بست در سال ۱۹۷۸ موجبات رشد سریع اقتصادی خود را به وجود آورد.

یک پاسخ تا “آشنایی با تاریخ و تمدن کشور چین – سلسله های چین”

  1. فرزانه عسگری پور در دی 10, 1397 @ 9:26 ب.ظ

    روش مرده سوزی و مراسم سوگواری چین را می خوام

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر